Kręgosłup zbudowany jest z kręgów, które tak jak inne kości mogą ulec złamaniu. Nie każde złamanie kręgosłupa kończy się paraliżem. Gdy na trzon kręgu działa zbyt duża siła, może dojść do złamania kompresyjnego. Pod wpływem nagłego i dużego nacisku trzon kręgu się zapada, tkanka kostna się kruszy, co powoduje, że kość przyjmuje „klinowaty” kształt. Złamanie takie jeśli nie uszkadza sąsiednich struktur (takich jak rdzeń kręgowy czy nerwy) może przebiegać bezobjawowo i nie nieść żadnych konsekwencji. Złamanie kompresyjne może spowodować np. upadek z krzesła na podłogę, kiedy to kręgosłup jest zgięty i występują siły nacisku, które powodują zapadnięcie się trzonu. Do złamań najczęściej dochodzi w kręgosłupie piersiowym bądź lędźwiowym.
Przyczyny
Do złamań kompresyjnych może dojść z powodu:
- upadku na pośladki,
- innego urazu np. wypadek samochodowy, gwałtowny skok,
- osteoporozy,
- występowania osłabionych kości w przebiegu różnych schorzeń np. nowotwory.
Objawy
W przypadku stopniowego zapadania się trzonu kręgowego objawy mogą nie występować, bądź pojawiają się późno, a ból jest mniej nasilony. Jednak jeśli to nagły uraz spowodował złamanie może wystąpić ból pleców oraz ból w czasie ruchów. W skrajnym przypadku, gdy odłamane kości przemieszczą się do kanału kręgowego i uciskają nerwy, może dojść do drętwienia kończyn i osłabienia mięśni.
Diagnostyka
- zdjęcie rentgenowskie (RTG),
- tomografia komputerowa (TK),
- rezonans magnetyczny (MRI).
Leczenie/Rehabilitacja
- Leczenie zachowawcze:
- odpoczynek,
- rehabilitacja – terapia manualna (ma na celu wzmocnienie mięśni, naukę ćwiczeń, które pacjent wykonuje sam w domu, naukę przyjmowania prawidłowej postawy ciała np. przy siedzeniu), fizykoterapia (działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne), masaż klasyczny (rozluźnienie napiętych mięśni),
- stosowanie gorsetu ortopedycznego,
- farmakoterapia.
- Leczenie operacyjne (stabilizacja złamania i korekcja zdeformowanego trzonu).