Zapalenie pochewek ścięgien mięśni odwodziciela długiego i mięśnia prostownika krótkiego kciuka w obrębie nadgarstka.
Przyczyną zapalenia są sumujące się urazy i przeciążenia wymienionych wyżej ścięgien z powodu wykonywania zajęć sportowych i czynności zawodowych, w których powtarza się mocny chwyt, połączony z odwiedzeniem ręki, oraz wykonywanie obszernych skrętów ręką. Przewlekle drażniona pochewka reaguje przekrwieniem i obrzękiem, a później włóknieniem, doprowadzającym do pogrubienia ścian i trwałego zwężenia jej światła.
Objawy
- bóle okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej, występujące przy ruchach kciuka, przywodzeniu ręki i mocnym uchwycie
- bóle często promieniują w kierunku kciuka oraz przedramienia i uniemożliwiają wykonywanie podstawowych czynności życiowych, sportowych i zawodowych
- obrzęk oraz powiększony obrys nadgarstka
- ścięgna są napięte, pogrubiałe
- niekiedy dochodzi do przeskakiwania ścięgien ponad wyrostkiem tzw. strzelające ścięgno
Diagnostyka
W rozpoznawaniu zespołu pomocne jest wykonanie testu von Finkelsteina – kciuk chorego układa się na jego dłoni i następnie nad nim zamyka pozostałe palce w pięść. Czynna lub bierna ulnaryzacja ręki (odwrócenie w stronę kości łokciowej) wywołuje ból.
Leczenie/Rehabilitacja
Zachowawcze metody leczenia zespołu de Quervaina przynoszą ulgę jedynie w początkowym stadium choroby. Najważniejsze jest unieruchomienie w ortezie obejmującej przedramię i sięgającym do główek kości śródręcza. Bardzo ważne jest unieruchomienie kciuka łącznie ze stawem międzypaliczkowym. Zastosowanie mają zabiegi fizjoterapeutyczne oraz leki przeciwzapalne ew. kortykosteroidy.
Leczenie operacyjne ma zastosowanie przy braku efektów leczenia zachowawczego. Stosuje się operacyjne nacięcie pochewki, co prowadzi do odbarczenia ścięgien i często całkowitego wyleczenia.