Stożek rotatorów tworzą 4 mięśnie, a konkretnie ich ścięgna:
- Podłopatkowy
- Nadgrzebieniowy
- Podgrzebieniowy
- Obły mniejszy
Są one odpowiedzialne za stabilizacje głowy kości ramiennej co więcej robią to niezależnie od ułożenia ręki. Uszkodzenie stożka rotatorów to przerwanie częściowe lub całkowite co najmniej jednego ze ścięgien z powodu urazu lub degeneracji tkanek.
Przyczyny
U ludzi uprawiających aktywnie sport uszkodzenie stożka rotatorów może pojawić się podczas wielokrotnych rzutów lub wymachów kończyną górną (siatkówka, tenis, squash, badminton, baseball, pływanie, piłka ręczna). Ten typ uszkodzenia wynika z wielokrotnie powtarzającego się rozciągania stożka rotatorów podczas ostatniej fazy wymachu lub rzutu. Pojawiające się wtedy rozerwanie nie jest spowodowane przez ciasnotę, lecz przez zaburzenie równowagi (stabilności) stawu. Często towarzyszy temu wtórna niestabilność przednia spowodowana przez osłabienie więzadeł wzmacniających przednią część torebki.
Objawy
- Ból (najczęstszą dolegliwością zgłaszaną przez chorych jest ból w okolicy szczytu i przodu barku lub na bocznej (zewnętrznej) powierzchni ramienia (okolica mięśnia naramiennego). Ból zazwyczaj narasta podczas unoszenia ramienia. Dolegliwości bardzo często narastają w nocy, przerywając sen lub nie pozwalając zasnąć)
- Osłabienie siły mięśniowej ( W przypadku całkowitego zerwania stożka może dojść do takiego osłabienia siły, które nie pozwala w ogóle unosić ramienia do przodu i w bok)
- Zmniejszenie zakresu ruchów ręki
Leczenie/Rehabilitacja
- fizykoterapia
- terapia manualna
- kinesiotaping
- pnf
- masaż poprzeczny
- ćwiczenia poprawiające zakres ruchomości
- ćwiczenia wzmacniające siłę mięśniową