KOSTKA I STOPA – zwichnięcie/skręcenie stawu skokowego

fizjoterapia wrocław

To chyba najczęstszy uraz osób aktywnych, który bywa bagatelizowany i „niedoleczany” a w nawet 30 % jest przyczyną późniejszej niestabilności i nawracającego „uciekania” stawu.
Uraz powstaje najczęściej w mechanizmie inwersji, czyli „podwinięcia stopy pod goleń do wewnątrz – kostka boczna(zewnętrzna) ucieka na zewnątrz. Podczas tego zdarzenia uszkodzeniu ulegają : więzadło skokowo – strzałkowe przednie (ATFL) stabilizujące staw od przodu i rotacyjnie, więzadło strzałkowo – piętowe(CFL) dające stabilizację typowo boczną wraz z torebką stawową. Często podczas takiego urazu uszkodzeniu ulega przednio – boczna część chrząstki stawowej może nawet dojść do złamania chrzęstno -kostnego.

Przyczyny

Uszkodzenia spowodowane są przekroczeniem wytrzymałości mechanicznej stawu, najczęściej powoduje je: upadek, skręcenia kończyny, przeciążenie spowodowane wysiłkiem fizycznym, braku prawidłowego przygotowania fizycznego, złe obuwie, otyłość.

Skręcenie klasyfikujemy w 3 stopniowej skali:

  1. Pierwszy stopień – niewielkie naciągnięcie lub naderwanie więzadeł, brak objawów niestabilności lub nieznacznie wyczuwalne, niewielki ból, obrzęk i ograniczenie ruchomości stawu.
  2. Drugi stopień – częściowe zerwanie włókien więzadłowych, niewielka niestabilność, znaczna bolesność, obrzęk i ograniczenie ruchów.
  3. Trzeci stopień – całkowite zerwanie włókien więzadłowych, duży obrzęk i bolesność.

Objawy

Objawy ciężkiego uszkodzenia stawu skokowego:

  • obrzęk oraz wylew podskórny krwi w okolicy kostki bocznej,
  • ból w czasie ucisku poniżej i do przodu od kostki bocznej,
  • trudności w chodzeniu, wspięciu na palce,
  • ograniczenie ruchu w stawie,
  • niestabilność stawu.

Skręcenie stawu skokowego nie może być „zostawione samemu sobie”, powinno być leczone w zależności od stopnia uszkodzenia tkanek. Skręcenie kostki często bagatelizowane i leczone „domowymi” sposobami bez konsultacji z lekarzem (chirurg, ortopeda), może doprowadzić do poważnych następstw:

  • długotrwałe ograniczenie aktywności ruchowej,
  • wystąpienie zaburzeń funkcjonalnych (niestabilność stawów skokowych),
  • niemożność uprawiania sportu,
  • możliwość wczesnego wystąpienia zmian zwyrodnieniowych.

Leczenie/Rehabilitacja (w zależności od stopnia urazu):

  • Pierwszy stopień
    • unieruchomienie względne czyli 10 – 14 dni bandaż elastyczny, opaska neoprenowa lub po prostu wysoki (powyżej kostki) but do chodzenia
    • chłodzenie
    • kinesiotaping
    • fizykoterapia
    • stopniowa odbudowa równowagi mięśniowej, propriocepcji i sensomotoryki

    Powrót do sportu nie wcześniej niż 6 tygodni

  • Drugi stopień
    • unieruchomienie bezwzględne mocny stabilizator lub nawet „miękki gips” na około 3 tygodnie i doleczanie w stabilizatorze do 6 -12 tygodni
    • opieka fizjoterapeutyczna
    • fizykoterapia
    • kinesiotaping
    • niezbędna odbudowa czucia głębokiego i sensomotoryki

    Powrót do sportu nie wcześniej niż 8 tygodni

  • Trzeci stopień
    • pilny zabieg operacyjny – naprawa uszkodzonych więzadeł z ewentualnym ich wzmocnieniem. W przypadku braku zabiegu bezwzględne unieruchomienie do 6 tyg. 4 tygodnie „miękki gips” doleczanie w stabilizatorze do 12 tygodni. Zakaz obciążania w unieruchomieniu nawet do 3 tygodni
    • fizykoterapia
    • kinesiotaping
    • stopniowa odbudowa równowagi mięśniowej, propriocepcji i sensomotoryki

Wbrew panującej opinii powrót do treningów i uprawiania sportu nawet po uszkodzeniu I stopnia nie następuje po 2 tygodniach od urazu. Tkanka więzadłowa nie jest w stanie zagoić się w tak krótkim czasie – podstawowe gojenie związane z tworzeniem blizny i wbudowywaniem do niej kolagenu to około 6 tygodni. Odbudowa propriocepcji i pewności nogi niezbędnej w sporcie zajmuje jeszcze więcej czasu.

UWAGA!

Posiadamy dużo wolnych miejsc w poradni rehabilitacyjnej oraz chirurgii ogólnej w ramach NFZ. Błyskawiczna realizacja skierowań!

NOWOŚĆ!!!

Wykonujemy w ramach nfz (bezpłatnie – wymagane skierowanie) oraz prywatnie (bez skierowania) zabiegi ortopedyczne:

usunięcie ganglionu, zespół cieśni nadgarstka, palec zatrzaskujący

Rejestracja – tel. 71 302 68 00

Program pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży w wieku 5-16 lat

Bezpłatne badania finansowane przez NFZ.

Bez skierowania!

Rejestracja – tel. 71 302 68 00, 71 798 99 41 

Program obejmuje:

– manualne badanie biomechaniki stóp,
– badanie podoskopowe,
– komputerowe badanie stóp na platformie,
– zalecenia o charakterze fizjoprofilaktycznym, w tym obejmujące naukę odpowiedniego zaopatrzenia stopy (wkładki ortopedyczne),
– postępowanie fizjoterapeutyczne – przypadku stwierdzenia w badaniach wad kończyn dolnych.

Program przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5-16 lat

Celem programu jest praktyczne sprawdzenie efektywności wykrywania wad kończyn dolnych przez manualne badanie biomechaniki stóp oraz badanie podoskopowe albo manualne badanie biomechaniki stóp oraz komputerowe badanie stóp na platformie.

Zapraszamy!

rehabilitacja wrocław prywatnie
przychodnia wrocław nfz

Nasze atuty

Kompleksowa rehabilitacja

Rehabilitacja kręgosłupa, rehabilitacja pourazowa, rehabilitacja neurologiczna, rehabilitacja dzieci – leczenie skolioz, NDT-Bobath, rehabilitacja domowa, rehabilitacja ambulatoryjna (w przychodni). Oferujemy pełny zakres usług fizjoterapeutycznych – kinezyterapia, fizykoterapia, masaże.

Nowoczesne metody terapeutyczne

Rehabilitacja w naszym ośrodku prowadzona jest w oparciu o uznane metody terapeutyczne: pnf, terapia manualna, mckenzie, ndt-bobath, kinesiotaping. Dotyczy to zarówno Pacjentów prywatnych jak i  tych, których rehabilitacja jest w ramach nfz.

Rejestracja online

Dzięki rejestracji online można na bieżąco sprawdzać wolne terminy do poradni specjalistycznych i diagnostycznych oraz rezerwować wizyty (w ramach nfz oraz odpłatnie).

Bezpłatna diagnostyka

Pacjenci posiadający skierowania wystawione przez lekarzy pracujących w naszym centrum medycznym mogą korzystać bezpłatnie z badań diagnostycznych – USG, RTG, EMG.

Atrakcyjne ceny

Oprócz świadczeń w ramach NFZ mamy również usługi odpłatne. Oferujemy bardzo atrakcyjne ceny i promocje na zabiegi rehabilitacyjne.

Certyfikat ISO

Mając na uwadze ciągłą poprawę jakości udzielanych świadczeń w centrum medycznym Multi-Med wdrożono system zarządzania jakością zgodny z międzynarodową normą ISO 9001: 2015.

Rehabilitacja NFZ poza kolejnością!

W domu Pacjenta, lub

w przychodni przy ul. Sienkiewicza 110 we Wrocławiu.

Wymagania:

– orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, lub
– orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji wydane przez lekarza orzecznika ZUS, lub
– orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydane przed 1998 r. przez Komisje Lekarskie ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia.

Zapewniamy bezpłatnie (umowa z NFZ):

– konsultacje lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej,
– profesjonalną opiekę fizjoterapeutyczną,
– zabiegi fizjoterapeutyczne,
– szybką realizację skierowań, poza kolejnością!