Szacuje się, że blisko 70 % ludzi przynajmniej raz w ciągu życia doświadczyło lub doświadczy bólu karku. Na tę dolegliwość uskarżają się osoby w każdym wieku, częściej kobiety niż mężczyźni. Przeważnie są to ludzie pracujący długotrwale w pozycji siedzącej lub wykonujący jednostajne lub ciężkie czynności związane z pochylaniem głowy do przodu (zgięcie kręgosłupa szyjnego), a także osoby podatne na stres. Pacjenci najczęściej określają swoje objawy jako słabe albo umiarkowane, nawracające i okresowo zaostrzające się. Odczuwają nadmierne napięcie mięśni i ogólny dyskomfort, znacznie obniżający jakość ich życia codziennego. Zdarza się, że zgłaszają ponadto ograniczenie ruchomości szyi, promieniowanie bólu do kończyn górnych lub inne symptomy, jak np. drętwienia, mrowienia, cierpnięcia czy zaburzenia czucia w obrębie kończyn, głowy czy twarzy.
Jak powstaje ból karku?
Sprawcą opisywanego bólu może być patologia w obrębie stawów międzykręgowych kręgosłupa szyjnego, od zmian zwyrodnieniowych po dyskopatie. Naturalnie postępujące z wiekiem zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych prowadzące do obniżenia przestrzeni międzykręgowych, a w efekcie m.in. ucisk na korzenie nerwowe, potęgowane są przez niehigieniczny tryb życia. Jednym z jego elementów jest niedostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki aktywności fizycznej, w wyniku czego osłabione mięśnie pleców nie są w stanie utrzymać prawidłowej postawy ciała.
Leczenie/Rehabilitacja
Skuteczne metody leczenia opisywanych dolegliwości to masaż, terapia manualna, terapia tkanek miękkich, ćwiczenia indywidualne. Pomocne są także zabiegi fizykalne. Czasem niezbędna okazuje się pomoc psychologa lub trening relaksacji mięśni, w celu redukcji stresu i nadmiernego napięcia mięśni. Kluczowym elementem jest nauka ustawiania i utrzymywania głowy w prawidłowej pozycji w czasie pracy, codziennych czynności oraz w trakcie snu (gwarantują to profilowane poduszki ortopedyczne i materac o odpowiednio dobranej twardości).