Punkt spustowy to wrażliwe miejsce bolesne pod wpływem ucisku, powodujące promieniujący ból oraz inne objawy w obszarach ciała odległych od miejsca drażnienia.
Objawy kliniczne występowania punktów spustowych:
- Wzmożone napięcie włókien mięśniowych.
- Wrażliwe i bolesne zgrubienia o charakterze wyczuwalnej „grudki”.
- Lokalny gwałtowny skurcz mięśnia. Uciśnięty punkt spustowy wywoła odruchowy skurcz mięśnia.
- Ograniczenie zakresu ruchu stawu; wyczuwalna sztywność stawu, szczególnie rano i po dłuższym unieruchomieniu.
- Osłabienie siły mięśniowej.
Metody likwidacji punktów spustowych
Głęboki masaż
Przez wielu autorów uznawana za najbezpieczniejszą formę terapii, dająca jednocześnie bardzo dobre efekty terapeutyczne. Zabieg polega na wykonywaniu głębokiego głaskania w obrębie punktu spustowego.
Pozycyjne rozluźnianie
Zabieg ten polega na wyszukaniu przez terapeutę najbardziej wrażliwego punktu i monitorując go palcem układaniu ciała pacjenta w pozycji, aby punkt ten zniknął lub zmniejszył się do 2 w skali 0-10. Ruchy wykorzystywane w tej technice są wykonywane biernie i powoli, bez wywoływania dolegliwości bólowych.
Zintegrowana inhibicja nerwowo-mięśniowa
Terapię rozpoczynamy od znalezienia punktu spustowego i zaaplikowania ucisku ze stałą lub zmienna siłą w celu uzyskania lokalnego niedokrwienia i zmniejszenia bolesności. Następnie układamy pacjenta w pozycji, która wywołuje najmniejsze dolegliwości i jednocześnie wprowadza największe rozluźnienie. Pacjent pozostaje w tej pozycji przez około 20-30 sekund, a terapeuta w tym czasie stale monitoruje palcem bolesny punkt. Kolejnym etapem jest wprowadzenie przez pacjenta napięcia izometrycznego mięśni otaczających punkt spustowy przez około 10 sekund i rozciągnięcie mięśnia zgodnie z zasadami techniki energizacji mięśni.