Stenoza kanału kręgowego jest stanem patologicznego zwężenia kanału kręgowego, w którym przebiega rdzeń kręgowy. Przewężenie kanału kręgowego na ogół dotyczy osób powyżej 60. roku życia, jednak w przypadku osób, u których od urodzenia stwierdza się węższy kanał kręgowy, stenoza może pojawić się wcześniej.
Przyczyny
Do zwężenia kanału kręgowego najczęściej dochodzi w wyniku zmian zwyrodnieniowych. Przewężenie może się pojawić w każdym odcinku kręgosłupa, jednak najczęściej występuje w odcinku lędźwiowym. Z powodu zmniejszenia objętości w kanale kręgowym dochodzi do ucisku naczyń krwionośnych, nerwów, wywołujących ich podrażnienie i stan zapalny, co objawia się np. bólem nóg. Niektóre stany takie jak: urazy, guzy, patologiczne pogrubienie więzadeł przebiegających w kanale kręgowym, przepukliny jądra miażdżystego czy ostre wyrośla kostne (osteofity) mogą przyczynić się do wystąpienia stenozy.
Objawy
Zbyt mało miejsca w kanale kręgowym powoduje ucisk na nerwy, co jest bezpośrednią przyczyną bólu pleców, mrowienia w nogach, zaburzenia czucia oraz osłabienia mięśni nóg. Ból nasila się podczas długotrwałego stania i w czasie marszu. Dolegliwości ustępują po zgięciu tułowia do przodu, w czasie leżenia na plecach ze zgiętymi nogami oraz podczas odpoczynku.
Diagnostyka
Chcąc potwierdzić diagnozę wykonuje się następujące badania obrazowe:
- zdjęcie rentgenowskie (RTG),
- tomografia komputerowa (TK),
- rezonans magnetyczny (MRI).
Leczenie/Rehabilitacja
Celem rehabilitacji jest działanie zmniejszające ból oraz zwiększenie siły mięśni pleców. Można to osiągnąć stosując:
- terapię manualną,
- fizykoterapię
- masaż leczniczy,
- kinesiotaping,
- leczenie farmakologiczne (iniekcja kortykosteroidów, leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne),
- leczenie operacyjne (poszerzenie kanału kręgowego).