Złamania w obrębie kości przedramienia najczęściej dotyczą dalszej nasady kości promieniowej tzw. złamania w „miejscu typowym”
Wśród uszkodzeń dalszej nasady kości promieniowej rozróżniamy złamania:
- Collesa – złamanie typu wyprostnego. Stanowi 60% wszystkich złamań w obrębie nadgarstka. Złamanie Collesa, czyli złamanie dalszej nasady kości promieniowej w większości przypadków jest konsekwencją upadku. Do tego rodzaju złamania dochodzi na skutek upadku na wyprostowaną w stawie łokciowym i zgiętą grzbietowo w nadgarstku kończynę górną
- Smitha – złamanie typu zgięciowego. Występuje znacznie rzadziej od poprzedniego. Do tego typu złamania dochodzi przy upadku na rękę zgiętą dłoniowo.
Choroba może występować u pacjentów w każdym wieku, najczęściej jednak dotyczy kobiet po 50 r. życia oraz osoby narażone na zachorowanie z powodu charakteru wykonywanej pracy w wieku 20-40 lat.
Leczenie/Rehabilitacja
Leczenie tego typu złamań polega na dokładnej repozycji i unieruchomieniu reki na okres 4- 7 tygodni. Niekiedy tego typu złamania z dużym przemieszczeniem wymagają interwencji chirurgicznej. Ręka tuż po zdjęciu gipsu może być opuchnięta, osłabiona i sina. Podczas noszenia gipsu zanika bowiem masa mięśniowa. Mogą pojawić się problemy z poruszaniem ręką, najmniejszy ruch może wywołać ból. Ważne jest, by po zdjęciu gipsu stopniowo przywracać sprawność ruchową ręki. Złamana ręka wymaga odpowiedniej rehabilitacji (przywrócenie maksymalnej sprawności kończynie, uzyskanie jak największej siły mięśniowej, przywrócenie pełnego zakresu ruchu w stawach i zdobycie jak najszerszej sprawności manualnej ręki):
- fizykoterapia – ultradźwięki, pole magnetyczne, prądy interferencyjne, jonoforeza
- ćwiczenia manualne (stolik do ćwiczeń manualnych – klocki, kuleczki o różnym kształcie,bloczki do ćwiczeń czynnych z oporem zginaczy i prostowników palców, pokrętło do ruchu nawracania i odwracania, klawiatura i inne)
- ćwiczenia czynne, wspomagane palców pełnego zginania i prostowania palców z uwzględnieniem ruchów kciuka
- terapia zajęciowa