Ze wszystkich stawów ludzkiego organizmu, staw rzepkowo-udowy przenosi największe obciążenia (mogące przekraczać 12-krotnie ciężar ciała człowieka). Problemy typu kolana kinomana dotykają najczęściej osoby prowadzące statyczny tryb życia.
Jak powstaje ta dolegliwość?
Za powstawanie opisywanej przypadłości odpowiedzialny jest najczęściej brak równowagi mięśniowej i przykurcze więzadłowe. Powodują one boczne ustawienie rzepki i jej nierównomierne obciążanie, a przez to jej szybsze zużycie. Inną przyczyną może być długotrwałe siedzenie, kiedy to zgięte kolano wywiera stały ucisk na chrząstkę. Również chodzenie na wysokich obcasach predysponuje do uszkodzeń chrząstki.
Objawy
W czasie dłuższego siedzenia najpierw pojawia się uczucie dyskomfortu, które po chwili przechodzi w ból. Ulgę przynosi zmiana pozycji. Objawy dodatkowe, jak ból w czasie chodzenia po schodach (zwłaszcza przy schodzeniu), pływania żabką, krepitacje (strzelania) w stawie w czasie ruchu (głównie w czasie przysiadów) – mogą również świadczyć o dysfunkcji w stawie rzepkowo-udowym.
Leczenie/Rehabilitacja
W wyżej wymienionej przypadłości leczenie zachowawcze na ogól przynosi zadowalające efekty. Polega na doborze odpowiednich ćwiczeń i unikaniu sytuacji, w których dochodzi do przeciążania stawu. Dopiero, gdy rehabilitacja nie przynosi pożądanych skutków, przeprowadza się artroskopię stawu kolanowego. Rozległość zabiegu zależy od stopnia i rodzaju uszkodzenia. Po operacji konieczna jest intensywna rehabilitacja w postaci indywidualnego treningu z terapeutą wspomaganego fizykoterapią.