BARK – zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego

fizjoterapia wrocław

Staw barkowy umożliwia największy zakres ruchów spośród wszystkich stawów naszego ciała. Składa się z dużej głowy kości ramiennej oraz z panewki łopatki. Od zewnątrz staw stabilizują liczne więzadła oraz mięśnie.
Zwichnięcie powstaje na skutek nadmiernego ruchu w stawie, w wyniku którego dochodzi do rozerwania części aparatu stawowego (torebka, wzmacniające więzadła) i przemieszczenia względem siebie powierzchni stawowych kości.
Zazwyczaj uraz wywołany jest mechanizmem pośrednim (upadek na wyprostowane, odwiedzione do boku ramię – w takiej sytuacji obojczyk opiera się o żebra klatki piersiowej a łopatka popchnięta zostaje ku dołowi, w wyniku czego uszkodzeniu ulega właśnie staw barkowo-obojczykowy i więzadła w jego okolicy ), wykręceniem ramienia, lub rzadziej, urazem bezpośrednim – upadek na zewnętrzną (boczną) część ramienia lub po silnym uderzeniu. Urazowi temu może towarzyszyć uszkodzenie przyczepu mięśnia naramiennego lub czworobocznego do obojczyka, złamanie wyrostka barkowego, obojczyka lub wyrostka kruczego.

Zwichnięcia barku możemy podzielić na:

  • przednie – powstają gdy głowa kości ramiennej przemieszcza się w stosunku do panewki łopatki do przodu i dołu – jest to najczęstszy typ urazu i ma tendencję do nawrotów
  • tylne – rzadsze, powstaje gdy głowa kości ramiennej przemieszcza się do tyłu w stosunku do łopatki; jest trudniejsze do leczenia i diagnozy. Ulegają mu często motocykliści przy bezpośrednim urazie

Objawy

  • bardzo silny ból w okolicy barku
  • wyraźne odstawanie obojczyka do góry
  • objaw klawisza – wystający koniec obojczyka można wcisnąć na miejsce palcem, jednak po zwolnieniu ucisku obojczyk ponownie odskakuje
  • ograniczenie ruchomości w stawie – często by uniknąć dolegliwości bólowych chory podpiera ramię
  • zniekształcenie obrysu stawu
  • wyczuwalny brak głowy kości ramiennej w panewce stawu, często przesuwa się ona w okolicę pachy
  • bolesne sprężynowanie przy próbie ruchu w stawie
  • może pojawić się duży obrzęk lub krwiak w obrębie barku

Leczenie/Rehabilitacja

Zwichnięcie barku jest bardzo poważnym urazem, który wymaga jak najszybszej konsultacji lekarskiej – chirurg, ortopeda. Im szybciej staw zostanie ponownie nastawiony, tym mniej powikłań oraz szybszy powrót do pełnej sprawności. Rozpoznanie zwichnięcia stawu lekarz dokonuje na podstawie objawów oraz zdjęcia radiologicznego.
Nastawienia zwichniętego stawu lekarze najczęściej dokonują w znieczuleniu ogólnym, aby zwiotczyć mięśnie. Dzięki temu mniejszy jest także uraz powodowany nastawieniem. Po nastawieniu stawu zawsze obowiązuje kontrolne zdjęcie rtg w celu oceny przylegania powierzchni stawowych. Następnie staw barkowy się unieruchamia w tzw. opatrunku Desaulta (opatrunek unieruchamiający obojczyk, łopatkę, ramię i przedramię, przez ich przybandażowanie do klatki piersiowej bądź wykonywany z gipsu). Unieruchomienie trwa zwykle około 4 tygodni. U starszych osób unieruchomienia dokonuje się zwykle później ze względu na ryzyko zesztywnienia stawu.
Czasem do leczenia wybicia barku konieczna jest operacja. Jest ona niezbędna gdy zwichnięciu towarzyszą powikłania.

UWAGA!

Posiadamy dużo wolnych miejsc w poradni rehabilitacyjnej oraz chirurgii ogólnej w ramach NFZ. Błyskawiczna realizacja skierowań!

NOWOŚĆ!!!

Wykonujemy w ramach nfz (bezpłatnie – wymagane skierowanie) oraz prywatnie (bez skierowania) zabiegi ortopedyczne:

usunięcie ganglionu, zespół cieśni nadgarstka, palec zatrzaskujący

Rejestracja – tel. 71 302 68 00

Program pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży w wieku 5-16 lat

Bezpłatne badania finansowane przez NFZ.

Bez skierowania!

Rejestracja – tel. 71 302 68 00, 71 798 99 41 

Program obejmuje:

– manualne badanie biomechaniki stóp,
– badanie podoskopowe,
– komputerowe badanie stóp na platformie,
– zalecenia o charakterze fizjoprofilaktycznym, w tym obejmujące naukę odpowiedniego zaopatrzenia stopy (wkładki ortopedyczne),
– postępowanie fizjoterapeutyczne – przypadku stwierdzenia w badaniach wad kończyn dolnych.

Program przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5-16 lat

Celem programu jest praktyczne sprawdzenie efektywności wykrywania wad kończyn dolnych przez manualne badanie biomechaniki stóp oraz badanie podoskopowe albo manualne badanie biomechaniki stóp oraz komputerowe badanie stóp na platformie.

Zapraszamy!

rehabilitacja wrocław prywatnie
przychodnia wrocław nfz

Nasze atuty

Kompleksowa rehabilitacja

Rehabilitacja kręgosłupa, rehabilitacja pourazowa, rehabilitacja neurologiczna, rehabilitacja dzieci – leczenie skolioz, NDT-Bobath, rehabilitacja domowa, rehabilitacja ambulatoryjna (w przychodni). Oferujemy pełny zakres usług fizjoterapeutycznych – kinezyterapia, fizykoterapia, masaże.

Nowoczesne metody terapeutyczne

Rehabilitacja w naszym ośrodku prowadzona jest w oparciu o uznane metody terapeutyczne: pnf, terapia manualna, mckenzie, ndt-bobath, kinesiotaping. Dotyczy to zarówno Pacjentów prywatnych jak i  tych, których rehabilitacja jest w ramach nfz.

Rejestracja online

Dzięki rejestracji online można na bieżąco sprawdzać wolne terminy do poradni specjalistycznych i diagnostycznych oraz rezerwować wizyty (w ramach nfz oraz odpłatnie).

Bezpłatna diagnostyka

Pacjenci posiadający skierowania wystawione przez lekarzy pracujących w naszym centrum medycznym mogą korzystać bezpłatnie z badań diagnostycznych – USG, RTG, EMG.

Atrakcyjne ceny

Oprócz świadczeń w ramach NFZ mamy również usługi odpłatne. Oferujemy bardzo atrakcyjne ceny i promocje na zabiegi rehabilitacyjne.

Certyfikat ISO

Mając na uwadze ciągłą poprawę jakości udzielanych świadczeń w centrum medycznym Multi-Med wdrożono system zarządzania jakością zgodny z międzynarodową normą ISO 9001: 2015.

Rehabilitacja NFZ poza kolejnością!

W domu Pacjenta, lub

w przychodni przy ul. Sienkiewicza 110 we Wrocławiu.

Wymagania:

– orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, lub
– orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji wydane przez lekarza orzecznika ZUS, lub
– orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydane przed 1998 r. przez Komisje Lekarskie ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia.

Zapewniamy bezpłatnie (umowa z NFZ):

– konsultacje lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej,
– profesjonalną opiekę fizjoterapeutyczną,
– zabiegi fizjoterapeutyczne,
– szybką realizację skierowań, poza kolejnością!