NDT Bobath to koncepcja usprawniania małych i dużych pacjentów, która ma pomóc w ich wszechstronnym rozwoju. Pomaga tym dzieciom, które mają kłopoty z napięciem mięśniowym, asymetrią ułożenia , urodziły się przedwcześnie.
Terapia metodą NDT Bobath kierowana jest do dzieci z:
- uszkodzeniem OUN,
- obniżeniem lub wzmożeniem napięcia mięśniowego,
- asymetrią ułożeniową,
- opóźnieniem rozwoju psychoruchowego,
- problemami ortopedycznymi,
- porażeniem splotu barkowego,
- kręczem szyi,
- zaburzeniami karmienia, ssania, połykania.
Metoda NDT Bobath stosowana jest z powodzeniem u dzieci z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego (OUN) jak również u dzieci zdrowych, z niewielkimi dysfunkcjami.
Dzieciom z niewielkimi problemami ruchowymi umożliwia harmonijny rozwój psychomotoryczny – ukierunkowana jest na poprawę jakości ruchu i profilaktykę wad postawy.
U dzieci z uszkodzeniem mózgu pomaga w funkcjonowaniu, wykorzystywaniu własnych możliwości i osiągnięciu maksymalnej samodzielności biorąc pod uwagę istniejące uszkodzenie układu nerwowego.
Główne zasady usprawniania według koncepcji NDT Bobath obejmują:
- normalizowanie napięcia mięśniowego poprzez zastosowanie odpowiednich technik już od pierwszych miesięcy życia dziecka, np. poprzez nacisk i ciąg, obciążanie i opór, zatrzymywanie ruchu w wybranej jego fazie, utrzymywanie osiągniętej pozycji przez jakiś czas;
- hamowanie nieprawidłowych odruchów;
- wyzwalanie ruchów w formie jak najbardziej zbliżonej do ruchów prawidłowych poprzez wspomaganie i prowadzenie ruchu z punktów kluczowych – głowy, szyi, obręczy barkowej i miednicznej;
- utrwalanie zdobytych umiejętności ruchowych w codziennych czynnościach – zabawy, kąpieli, zabiegów pielęgnacyjnych.
Program rehabilitacyjny ustalany jest indywidualnie dla każdego dziecka pod kątem jego wieku i możliwości.
Terapia metodą Bobath powinna być kontynuowana w warunkach domowych. Ćwiczenia można wykonywać podczas karmienia dziecka, zabiegów pielęgnacyjnych, noszenia na rękach czy w trakcie zabawy. Usprawnianie ma na celu rozwijać odruchy fizjologiczne na danym etapie, a hamować odruchy patologiczne.