Kinesiotaping (Kinesiology taping) to jedna z nowszych metod terapii mających zastosowanie w rehabilitacji. Do niedawna stosowana była głównie w sporcie, w celu ograniczenia ilości kontuzji występujących u zawodników, lub jako terapia wspomagająca w leczeniu urazów. Obecnie ma ona zastosowanie praktycznie przy każdej dysfunkcji układu mięśniowo-stawowego.
W metodzie tej narzędziami są specjalne plastry o elastyczności 130-140% (nie ograniczają ruchów), rozciągające się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonej do parametrów skóry, nie zawierające leków, nie zawierające latexu, odporne na działanie wody (możliwość kąpieli), umożliwiające przepływ powietrza dzięki falowemu utkaniu. Plastry nie uczulają, nie mają działania rozgrzewającego oraz nie mają w składzie leków przeciwbólowych, czy przeciwzapalnych. Można się w nich kąpać i myć a co najważniejsze nie ograniczają one ruchów – są elastyczne i wytrzymałe.
Kinesiotaping znajduje zastosowanie w rehabilitacji przeciwbólowej, ortopedycznej, sportowej, neurologicznej, pediatrycznej, pooperacyjnej, ginekologicznej, onkologicznej.
Wskazania:
- bóle kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego,
- dyskopatia, rwa kulszowa
- bóle stawów,
- bolesność okolic przyczepów (np. łokieć tenisisty, łokieć golfisty, ostroga piętowa),
- paluch koślawy (halluks),
- stan po skręceniach i zwichnięciach stawów,
- uszkodzenie mięśni, więzadeł,
- dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa,
- usprawnienie procesów gojenia po urazach i operacjach (np.: po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, lub szyciu ścięgna Achillesa),
- korekcja wad postawy (skolioza),
- u kobiet w ciąży – przy bólach kręgosłupa, w celu podtrzymania brzucha i zmniejszenia napięcia w odcinku lędźwiowym, na obrzęki nóg
- podniesienie sprawności i wydolności, a także zmniejszenie ryzyka kontuzji, podczas uprawiania sportu.
Kinesiotaping jest wyjątkowo łagodną i bezpieczną formą rehabilitacji. Bez obaw można stosować go u dzieci (np. w wadach postawy), kobiet w ciąży (wspomagająco dla mięśni brzucha, przeciw rozstępom, przy bólach kręgosłupa, stawów krzyżowo-biodrowych, obrzękach limfatycznych), osób w podeszłym wieku, a także w przypadkach, kiedy z powodu przeciwwskazań, inne formy fizjoterapii są niemożliwe do zastosowania.
Bezpośrednio przed zabiegiem nie powinno się stosować w miejscu oklejania żadnych balsamów i kremów. Plastry najlepiej trzymają się na ogolonej skórze.
Kinesiotaping wykonujemy bez skierowania! Wystarczy skontaktować się z nami i umówić termin wizyty. Sam zabieg trwa krótko – około 15 minut.